بانک توسعه تعاون
2021-01-06 15:57:44
چهارشنبه, ۱۷ دی ۱۳۹۹ ۱۵:۵۷ ۱۲۲۰
طبقه بندی: ستادی
چچ
چک‌ها "تاریخ اعتبار" پیدا می‌کنند

چک‌ها "تاریخ اعتبار" پیدا می‌کنند

بر اساس جزییات تازه از قانون جدید چک که به صورت تدریجی اجرایی خواهد شد، از سال آینده صدور دسته چک برای متقاضیان واجد شرایط، تنها از طریق سامانه صیاد امکانپذیر است و تاریخ اعتبار بر روی هر برگه چک درج می‌شود.

به گزارش روابط عمومی بانک توسعه تعاون، با توجه به دستور بانک مرکزی در خصوص اجرای مرحله‌ای قانون جدید چک، در اجرای گام اول به موجب ماده 6، ارائه دسته چک به متقاضیان واجد شرایط صرفاً از طریق سامانه صیاد صورت خواهد گرفت و بدین ترتیب، صدور و اعطای دسته چک به مشتریان خارج از این سامانه توسط شبکه بانکی ممنوع است.
همچنین بر اساس همین ماده، درج کد یکتای دریافتی از سامانه صیاد بر روی هر برگه چک ضروری است.
در نسل جدید چک‌ها که به چک‌های "صیاد دو" موسوم هستند، «تاریخ اعتبار چک» با عبارت «صدور این برگه چک حداکثر تا مورخ--‌-‌-‌-‌-‌-‌- مجاز است.» بر روی هر برگه چک الزامی است. وفق ماده فوق، «تاریخ اعتبار چک»، بر روی هر برگه چک درج خواهد شد که حداکثر سه سال از تاریخ دریافت دسته چک است.
بر اساس مصوبات بانک مرکزی عملیات صدور، انتقال و وصول برگه دسته چک‌های ارائه‌شده به مشتریان پیش از ابلاغ دستورالعمل، کماکان به روال سابق صورت می‌پذیرد.
گفتنی است بر اساس تصمیم بانک مرکزی با توجه به تغییرات بنیادین در روش‌های صدور، انتقال، وصول و سایر عملیات مربوط به چک در قانون جدید، مقرر است اجرای قانون جدید چک به صورت مرحله‌ای و تدریجی صورت پذیرد، تا ضمن فرهنگ‌سازی و ارتقای آگاهی عمومی از قواعد جدید چک، کمترین چالش و اثرات منفی را برای فعالین اقتصادی و صاحبان کسب‌وکارها به دنبال داشته باشد و به همین منظور، مقررات لازم‌الاجرا، طی گام‌های تدریجی موردنظر اطلاع‌رسانی و اجرایی خواهد شد.

آدرس کوتاه شده: