چچ
گفت و گو با جوان کارآفرین تبریزی؛ آنان که خاک را به نظر کیمیا کنند / تولید اقلام شیشه‌ای و بلورین گران‌قیمت از خاک

گفت و گو با جوان کارآفرین تبریزی؛ آنان که خاک را به نظر کیمیا کنند / تولید اقلام شیشه‌ای و بلورین گران‌قیمت از خاک

گفت‌وگو از امیر کریم زاد شریفی – کارشناس روابط عمومی مدیریت شعب بانک توسعه تعاون آذربایجان شرقی
همه چیز از چین شروع شد؛ بازاریابی و فروش اجناس شیشه‌ای و بلورین موجب شد تا چند سالی را در شهرهای مختلف چین سپری کند. سپس با تکیه بر توان خود بخشی از مراحل تولید را در تبریز کلید زد و این شد آغاز کارآفرینی این جوان پر تلاش تبریزی.

هم‌اکنون در مجموعه صنایع شیشه و بلور بیتا بیش از 90 نفر جوان مشغول به فعالیت هستند و در اکثر شهرهای کشور دارای نمایندگی است. شکر گذار در روند راه‌اندازی این واحد از تسهیلات بانک توسعه تعاون استفاده کرده و در این مسیر از حمایت‌های این بانک قدردان است.

با این جوان موفق پیرامون مسیر رشد و پیشرفتش گپ و گفتی داشتیم که ماحصل آن را در ادامه مطالعه می‌نمایید.

تولید در کشورمان با چالش‌هایی مواجه است چطور شد که به عنوان یک جوان وارد عرصه تولید آن هم به عنوان کارآفرین شدید؟

من از کودکی عاشق تجارت بودم و در سال ۱۳۸۰، وقتی سوم راهنمایی تحصیل می‌کردم، کلاً درس را کنار گذاشتم و وارد بازار کار شدم؛ تا اینکه بعد از سپری کردن خدمت مقدس سربازی توانستم به چین سفر کنم و پنج سال در آنجا بمانم. طی مدتی که در چین اقامت داشتم، سعی کردم از تکنولوژی آنان یاد بگیرم، طوری که در کارخانه‌ای که در آن مشغول به کار بودم، خودم جنس را طراحی و تولید می‌کردم.

در چین در چه کارخانه‌ای فعالیت داشتید؟

من در آنجا در کارخانه تولید تجهیزات سرویس بهداشتی، گلدان تولید می‌کردم و هم‌زمان اصولش را هم یاد می‌گرفتم.

آن زمان هنوز کارخانه تأسیس نکرده بودید؟

خیر، بعد از برگشتنم به ایران در سال ۱۳۸۹، فقط روی جنس خام طلاکاری می‌کردم، اما به دلیل مشکلاتی که در این زمینه به وجود آمد، مانند قطع شدن واردات جنس خام و همچنین پیدا نکردن جنس دل خواهمان، سعی کردیم خودمان کوره بزنیم و تولید کنیم که در ابتدا فقط با ۹ نفر نیرو شروع کردیم و الآن ۹۰ نفر کارگر به‌طور مستقیم مشغول به کار هستند.

برای استارت کار چقدر سرمایه‌گذاری کردید؟

اول کارم را با یک‌میلیون تومان شروع کردم، ولی چون کار بلد نبودم و پیچ‌وخم کار دستم نبود، در سال ۱۳۹۰ نزدیک به 2.5 میلیارد تومان ضرر کردم.

این ضرر و زیان مانع از ادامه فعالیتتان نشد؟

نه هیچ‌وقت ناامید نشدم و به‌مرورزمان، تخصص لازم را به دست آوردم؛ به طوری که الآن مشکلی ندارم و در کارم بسیار موفق هستم.

همکاری اداره کل میراث فرهنگی؛ صنایع‌دستی و گردشگری استان با شما چگونه است؟

بسیار عالی است.

تابه‌حال از تسهیلات بانکی استفاده کردید؟

بله نزدیک به پنج میلیارد ریال در ابتدای شروع به کارم از بانک توسعه تعاون شعبه زرین تسهیلات دریافت کرده‌ام.

چطور شد بانک توسعه تعاون را انتخاب کردید؟

از سوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی به این بانک معرفی شدم که خوشبختانه با استقبال و گشاده روی پرسنل بانک مواجه شدم که همکاری بسیار عالی با بنده داشتند.

میزان حجم سرمایه‌گذاری برای این مجموعه‌تان چقدر بوده است؟

کل سرمایه این مجموعه نزدیک به ۱۵۰ میلیارد ریال است و روزانه ۸۰ تکه تولید داریم که ارزش ریالی‌شان، یک میلیارد و ۶۰ میلیون ریال است. تلاش داریم تا با توسعه واحد جدیدمان زمینه اشتغال 600 نفر را فراهم کنیم.

قبل از اینکه شما این مجموعه را راه‌اندازی کنید کلیه اقلام وارداتی بود؟

بله چون قبل از ما تولیدکننده‌ای در داخل کشور نبود؛ الآن دیگر در این جنس واردات نداریم. همچنین ما اجناسمان را نصف قیمت وارداتی می‌فروشیم.

مسلماً میزان سودتان به حدی است که به دنبال توسعه هستید؟

بله الحمدالله فروشمان بسیار خوب است؛ درست است که در طی شش ماه گذشته به دلیل شرایط کرونایی فروشمان راکد بود، ولی چند روزی است که دوباره از سفارشات را دریافت می‌کنیم. صادرات به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و برخی کشورهای منطقه موجب شده است تا اجناس تولیدی‌مان در نوع خود کم‌نظیر باشند.

تعداد اقلام تولیدی‌تان چند نوع است؟

۸۶ نوع جنس داریم که در ۱۱ رنگ مختلف ساخته می‌شوند و نزدیک به ۱۱ هزار نوع تنوع در تولید داریم که مشتری هر نوع طرح و رنگی را که بخواهد در اختیارش می‌گذاریم.

ضایعات کارتان چقدر است؟

فقط 20 درصد ضایعات داریم و چون ضایعاتمان نیز شیشه است دوباره وارد چرخه تولید می‌شود.

به عنوان یک جوان که وارد این حوزه شده‌اید، اصلی‌ترین مشکل و چالش خود را چه می‌دانید؟

مشکل اصلی جامعه ایران، کمبود اشتغال و معضل بیکاری است و در کل دنیا صنایع‌دستی توانسته است بخش اعظمی از مشکل بیکاری جامعه را حل کند؛ اما متأسفانه مسئولان ما، نگاهشان به صنایع‌دستی بسیار ضعیف است. درحالی‌که می‌توان با سرمایه‌گذاری در بخش صنایع‌دستی هم اشتغال بسیار زیادی ایجاد کرد هم تولیداتی باارزش افزوده بالا روانه بازارهای جهانی کرد. کشور چین یکی از راهکارهای قبضه اقتصاد جهان را بر صنایع‌دستی‌اش استوار کرده است.

با مهارتی وصف‌ناشدنی خاکی که ترکیبی از 19 نوع ماده است را در کوره‌هایی با دمای 1500 درجه سانتی‌گراد به کیمیایی بی‌نظیر تبدیل می‌کنند.

"کارگاه صنایع شیشه و بلور بیتا" در منطقه صنعتی کلان‌شهر تبریز را می‌توان یکی از کانون‌های خودباوری و نمونه بارز اتکا به توان داخلی خواند. "حامد شکر گذار" جوان 33 ساله تبریزی با عزمی راسخ و تلاشی طاقت‌فرسا هم‌اکنون کارآفرینی نمونه در صنعت شیشه و بلور کشور است.

قطع واردات و پاسخگویی به نیاز بازار داخلی و صادرات اقلام تولیدی صنایع‌دستی ماحصل تلاش‌های 15 ساله این جوان خلاق و پرتلاش است.

آدرس کوتاه شده: