چچ
تسهیلات ارزان قیمت بانک توسعه تعاون را بهتر بشناسیم

تسهیلات ارزان قیمت بانک توسعه تعاون را بهتر بشناسیم

تسهیلات ارزان‌قیمت همواره یکی از جذاب‌ترین پرطرفدارترین محصولات بانک‌ها بوده است؛ به طوری که در بازار رقابتی ایجاد شده در سطح بانک‌های کشور با هدف جذب مشتریان جدید و حفظ مشتریان قدیم، نقش قابل توجهی در میان سایر خدمات و محصولات بانک‌ها داشته و بانک‌ها همواره در حال ارائه طرح‌های جدیدتر و جذاب‌ترین در این زمینه هستند.

بررسی طرح‌های تسهیلات ارزان قیمت بانک توسعه تعاون با رویکرد عقود مبادله‌ای

امروزه برای خرید هرمحصول، مشتریان در حال محاسبه بهای تمام شده آن هستند و با
بررسی‌های متعدد درخصوص آن، نهایتاً محصول مدنظر خود را از جایی تهیه خواهند کرد که ضمن حفظ شاخص‌های مورد نظر، دارای کمترین هزینه برای فرد باشد.

تسهیلات نیز به عنوان یکی از مهم‌ترین محصولات بانک‌ها از این قاعده جدا نبوده و یکی از تعیین‌کننده‌ترین شاخص‌هایی که برای کلیه مشتریان و متقاضیان - اعم از حقیقی و حقوقی، خصوصی و دولتی، تعاونی و غیرتعاونی – جذابیت بالایی دارد، نرخ سود پایین تسهیلات است.

در واقع تسهیلات نیز از جمله محصولاتی است که مصرف‌کننده آن را به عنوان محصولی در نظر گرفته و علاقه‌مند‌است ضمن رعایت شاخص‌هایی مانند مبلغ تسهیلات، دوره بازپرداخت، نوع تضامین و موضوع مورد مصرف، درصدد دریافت تسهیلات (تهیه محصول) با کمترین هزینه هستند.

هزینه‌های تحمیل‌شده به مشتریان در زمان دریافت تسهیلات می‌تواند موارد متعددی نظیر هزینه‌های تهیه مدارک، هزینه‌های رفت و آمد، هزینه‌های ترهین وثیقه و سایر موارد جزئی باشد اما اصلی‌ترین و عمده‌ترین هزینه مشتریان در این بخش، نرخ سود تسهیلات است. ازاین‌رو مشتریان برای کاهش هزینه‌های خود همواره به دنبال دریافت تسهیلات با نرخ سود پایین‌تر هستند و در برخی موارد حتی ترجیح می‌دهند سایر شاخص‌ها نظیر دوره بازپرداخت تسهیلات و مبلغ را به خاطر کاهش نرخ سود را نیز بر خلاف میل خود تغییر دهند.

از سوی دیگر با توجه به اهداف اصلی بانک که یکی از آن‌ها رسالت اجتماعی و مبنا و دیدگاه حمایتی بانک نسبت به اقشار آسیب‌پذیر بوده است، پرداخت تسهیلات با نرخ سود پایین‌تر می‌تواند ما را به دستیابی این هدف نزدیک‌تر کند.

سال‌های گذشته در سیاست‌های اعتباری تنظیم‌شده توسط امور اعتباری و سرمایه‌گذاری، تقریباً کلیه نرخ‌های سود تسهیلاتی پیش‌بینی‌شده بود. در سال 1398 اما طی برخی ملاحظات، نرخ سود تسهیلات در بخش تعاون از 9% تا 18% و در بخش غیر تعاون از نرخ سود 14% تا 18% در نظر گرفته‌شده اما اشاره‌ای به نرخ‌های پایین‌تر نشده است.

درعین‌حال با توجه به مجوز صادرشده از سوی هیات مدیره بانک شرایط و امکان برای پرداخت تسهیلات با نرخ سود پایین‌تر از 9% برای بخش تعاون و نرخ سود پایین‌تر از 14% برای خارج از بخش تعاون نیز همچنان وجود دارد؛ به این ترتیب که همکاران شعب و مدیریت شعب استان‌ها می‌توانند با استناد به مصوبه مذکور، با جذب منابع ارزان قیمت در قبال اعطای تسهیلات با نرخ سود پایین در قالب انعقاد تفاهم‌نامه، پس از اخذ تأییدیه از امور مشتریان و بانکداری شرکتی، نسبت به انعقاد آن اقدام نمایند.

با توجه به جذابیت‌های پرداخت تسهیلات با نرخ سود پایین‌تر، تحقق این امر دور از ذهن نخواهد بود و در صورت اجرا می‌تواند نقطه اتکایی در جذب مشتریان جدید، حفظ مشتریان قدیم، جذب منابع ارزان‌قیمت و اعطای تسهیلات حمایتی در قابل نرخ سود کمتر باشد.

آدرس کوتاه شده: